Masa Başı Çalışanlar için Sırt ve Boynu Rahatlatan 5 Yoga Pozu

Tüm gün bilgisayar başında çalıştığınız bir işiniz varsa, muhtemelen ciddi sırt ve boyun ağrıları çekiyorsunuzdur. Aslında her gün sadece aşağıdaki 5 yoga hareketini uygulayarak bu ağrılarınıza son verebilirsiniz. Ve tek ihtiyacınız olan sağlam bir beden ve mat. Matınız yoksa battaniye de olur.

Bu arada yazıyı okurken fark edeceksiniz, yogada hayvanların hareketlerinden esinlenerek isimlendirilmiş pek çok poz var. Özellikle kedi ve köpeklerin esneme konusunda bir bildikleri olmalı:)

1. Kedi-İnek pozu

Bu harekette nefes alırken belinizi çukurlaştırıp başınızla tavana doğru bakıyorsunuz. Nefes verirken bu sefer omurganızı iyice kamburlaştırıp başınızla matınıza doğru bakıyorsunuz. Bu pozu 5 kere tekrarlayın. Dizlerinizde sorun varsa dizinizin altına bir battaniye alabilirsiniz.

2. Aşağı Bakan Köpek Pozu

Bu pozda önemli olan sırtınızın düz olması. Eğer sırtınız kamburlaşıyorsa dizlerinizi kırmayı deneyebilirsiniz. Topuklarınızın mata değmesi şart değil. Bu pozda 5 nefes kadar durun.

aşağı bakan köpek

3. Yukarı Bakan Köpek Pozu

Bu pozda ayaklarınızın ön kısmı üzerinde duruyorsunuz. Dizlerinizin havada olması iyi olur ama öyle duramıyorsanız mata da değebilir. Önemli olan karnınızı, kalçanızı ve bacaklarnızı sıkı tutmanız ve kollarınızdan güç almanız. Bu pozda da 5 nefes kadar durun.

yukarı bakan köpek

4. Yavru Köpek Pozu

Bu pozda göğsünüzü her nefes verişte biraz daha mata yaklaştırmaya çalışın, fakat yogaya yeni başladıysanız tamamen değmeyebilir, örnek resim yanıltmasın. Dizlerinizde ağrı hissederseniz dizinizin altına bir battaniye alabilirsiniz. 5 nefes kadar bu pozda durun.

yavru köpek pozu

5. Çocuk Pozu

Çocuk pozu yoga pozlarının en dinlendiricisidir diyebiliriz. Önceki hareketleri yaparken de ihtiyacınız olan her anda bu poza geçebilirsiniz. Bu pozda püf nokta kalçayı ayaklarınızın üzerine olabildiğince bastırmak ve kollarınızı iyice öne uzatmak. Bu pozda istediğiniz kadar durun ve rahatlamayı hissedin.

çocuk pozu

Son Söz

Başka hangi bölgelerinizde ağrı hissediyorsunuz? Bana yorumlarda yazın, bir dahaki yazımda o bölgeleri hedefleyen güzel esneme hareketlerini toparlayayım.

Sevgiler,

morningpurple

Facebook
LinkedIn
Twitter
Follow by Email
PINTEREST
2 comments Add yours
  1. Merhaba, karpal tünel sendromu olanlara iyi gelebilecek hareketlerden de yayınlarsanız çok sevinirim. Teşekkürler sevgiler❤️🙏

    1. Yorumunuz için çok teşekkürler, en kısa sürede bu konuyla ilgili de bir yazı hazırlayacağım:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir