Spor Motivasyonu için 4 Öneri

Biliyorum, spor yapmak için aranan motivasyona şu anda ulaşılamıyor. Ya zaman yok, zaman olsa spor salonu için bütçe yok, hepsi olsa canın istemiyor, işte çok yoruluyorsun, tek istediğin şey eve gelip ayaklarını uzatmak oluyor.

Bendeniz de, yıllar yılı spor yapmaktan hoşlanmamış, fakat zorla da olsa birçok farklı spor dalı denemiş, sonra türlü bahanelerle o dersleri ekmiş, şimdilerde sevdiği sporu yapan, hatta bunu yaşam tarzına dönüştürmüş (yoga) mutlu bir kişiyim. Tamamen kendi deneyimlerime dayanarak 4 maddelik bir Spor Motivasyonu Rehberi oluşturdum, yazı bittiğinde spor motivasyonu bulmak garanti 🙂

1. Sana uygun spor dalını bul

Motivasyon düşüklüğünün altında, kendini sevmediğin bir sporu yapmaya zorlaman yatıyor olabilir. Her sporu sevmeyebilirsin ve bu çok normal. Ama illaki sevdiğin bir spor dalı vardır. Tabi bulmak için önce farklı dalları denemek lazım. Mesela ben aşırı koşturmalı ve rekabetçi sporları sevmiyorum. Huzurlu, kasları derinlemesine çalıştıran, tabi gene terleten, zor ama kendimle yarıştığım spor dalları bana daha uygun. Yoga, pilates, dans, yürüyüş, koşu, bisiklet gibi. Bu farkındalığa ulaşana kadar da basketbol, voleybol, tenis, toplu spinning, zumba, cross-fit, kickbox gibi çok çeşitli dalları denedim. Spor kulüpleri genelde 1-2 ders ücretsiz deneme imkanı sağlıyor, merak ettiğin tüm sporları bu fırsattan yararlanarak deneyebilir ve sevdiğin dalı bulabilirsin.

2. Alışana kadar “mış gibi” yap

Spor da aynı sağlıklı beslenme gibi bir alışkanlık aslında. Bir düzene oturtmayınca asla devamı gelmiyor. O yüzden vücut, spor sırasında salgılanan seratonine alışana kadar biraz mış gibi yapmak lazım. Yani o gün spora gitmek istemesen de istiyormuş gibi, spor çantasını hazırlamaya bile üşenirken aslında süper motiveymiş gibi yapmaktan bahsediyorum. Neden? Eğer Yaşam Amacını Keşfet adlı yazımı okuduysan, orada da aynı konudan bahsediyordum: Bizim sevgili naif beynimiz gerçek ve sahte olanı ayırt edemiyor da ondan 🙂 Ve aslında bu müthiş bir güç!

3. Spor giderken farklı biri olmak zorunda değilsin

Bu konuda kadınlar beni çok iyi anlayacak:) Ama konu erkeklere de dokunuyor. Şimdi kadınlar niye makyaj yapar? Çoğu zaman kendilerini daha iyi hissetmek için. Çünkü makyaj kusurlarınızı, o günkü yorgunluğunuzu, cildinizdeki sivilceyi, göz altlarınızdaki morluğu kapatarak sizi daha zinde ve güzel hissettirir. Diyelim ki normalde makyajsız pek sokağa çıkmayan bir insansın ve her gün şık giyinmeyi seviyorsun. Ama “spor yaparken sade olmak gerekir” algısı yüzünden kendini illa da makyajsız, sade olacağım diye zorluyorsun. Bu kuralı kim koydu ki? Boşver, önemli olan senin spor motivasyonunu sağlaman. Bunu nasıl yaptığının bir önemi yok:) İster spor öncesi yüzüne fondöteni bas, dudağına kırmızı ruj sür (ki bunu pek önermem, kesin bir yere bulaşır:)), ister saçına maşa yap; yeter ki spora bahanen kalmasın. Bir de güzel ve canlı renklerdeki spor kıyafetlerinin motivasyonu %200 artırdığını düşünüyorum, bunu da bonus olarak ekleyeyim. Yok diyorsan ki ne maşası ne ruju, ben spor için kıyafetlerimi bile hazırlamaya üşeniyorum zaten; o zaman seni bir alt maddeye alalım:)

4. Evde spor yapmayı dene

Bunu başlı başına bir spor dalı olarak bile değerlendirebiliriz bence:) Çünkü evde pek ekipmanın yoksa kendi spor aletlerini yaratıyorsun, bi’ bakmışsın su şişeleri ve bakliyatlar dumble yerine geçmiş. Bir de buna alışınca sporunu hep evde yapmak istiyorsun: Düşünsene çamaşır sulu tayt, yağlı saç, uykulu gözler filan her şey serbest.

Peki evde nasıl spor yapabilirsin? Bu konuda Youtube’da şahane videolar var, önerdiğim kanallar linkleriyle beraber aşağıda. Yazıların üzerine tıklayarak kanallara ulaşabilirsiniz:

Son birkaç söz

Bence spora başlarken yapılan en büyük hatalardan biri, kendini başta çok uzun saatlere ve haftada 5 gün gibi fazla sıkı bir programa zorlamak. Bazen canınız 15 dakika spor yapmak ister, ki bu hiç yoktan iyidir. Bazen haftada sadece 1 gün gidebilirsiniz, bu da yine hiç yapmamaktan iyidir. Disiplin güzel bir şey ama kendinizi gerçekçi olmayan bir programa zorlamanız kısa vadede motivasyonunuzu düşürebilir. Benim tavsiyem “Yaptığım kadarı kârdır” anlayışını benimsemeniz ve kendinize sürekliliği hedef almanız. Böyle yapınca devamı kendiliğinden gelecektir zaten:)

Sizin spora gitmemek için en sık kullandığınız bahane ne? Hadi bu bahaneyi birlikte yıkalım, yorumlarınızı bekliyorum:)

Facebook
LinkedIn
Twitter
Follow by Email
PINTEREST

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir