En İyi 5 Motivasyon Filmi

Ne zaman modum biraz düşük olsa, canım hiçbir şey yapmak istemese motivasyonumu tekrar yükseltecek bir film izlerim.

Bazı filmler vardır ki; bu anlamda inanılmaz işe yarar. İşte içinizdeki süper gücü saklandığı yerden çıkaracak 5 film:

1. Padman (IMDB: 8/10)

Padman bir Bollywood filmi ve tamamen gerçek bir hikayeye dayanıyor. Sanırım işin en güzel kısmı da bu:) Karısının regl döneminde hijyenik olmayan yöntemler kullandığını gören Lakshmi, onun için düşük maliyetli kadın pedi icat ediyor. Ve yaşadığı inanılmaz zorluklar ve tepkilere rağmen ülkesinde büyük bir dönüşüm başlatıyor. İzlediğimden bu yana haftalar geçti ama hala etkisinden çıkamadım.

Ana mesajı: “Hayatınızda problem yoksa yaşamıyorsunuz demektir.”

2. The Pursuit of Happyness (IMDB: 8/10)

Yine gerçek bir hayat hikayesine dayanan filmde, bir babanın oğluyla beraber hayatta kalma mücadelesini izliyoruz. Filmde “Yok artık, daha kötüsü olamaz” dediğiniz her noktada Chris’in başına daha da kötü bir olay geliyor. Sıfırı tüketiyor, şanssızlıklar peşini bırakmıyor. İzlerken bir noktada yaşadıklarına siz isyan ediyorsunuz, fakat o etmiyor. Öyle bir azim, öyle bir inanç.

Ana mesajı: “Kimsenin sana bir şeyi yapamazsın demesine izin verme. Benim (babanın) bile.”

3. Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (IMDB: 7.3/10)

Bu benim en favori filmlerimden biri olabilir. Kendim de sık sık gündüz rüyası gördüğümden midir nedir, izlerken Walter Mitty ile inanılmaz bir bağ kurmuştum:) Filmde, daha önce pek kayda değer bir şey yapmamış, sıradan biri olan Walter Mitty, hayatının macerasına atılıyor. Film çok sürükleyici, çekimler ve müzikleri inanılmaz güzel. Hoş vakit geçirmek istiyor ve hayallerinizi gerçekleştirmek için motivasyon arıyorsanız bu film size onu fazlasıyla verecek.

Ana mesajı: “Artık hayal kurmayı bırak, yaşamaya başla.”

4. Dangal (IMDB: 8.4/10)

Bir Aamir Khan filmi ve gerçek bir hikayeye dayanıyor. Eski bir güreşçi olan Mahavir, 2 kızını milli güreşçiler olmak üzere yetiştirmeye başlıyor. Tabi Hint toplumu kızların güreş yapmasına pek aşina değil, bu yüzden Mahavir ve kızları film boyunca birçok tepkiyle karşılaşıyor. Fakat baba bunların hiçbirinden etkilenmiyor, kızlarına da bu cesareti aşılıyor. Hikaye öyle güzel işlenmiş ve mesajlar öyle incelikle yerleştirilmiş ki; güreş sevmeyen ben bile filmi soluksuz izledim.

Ana mesajı:

– Güreş erkekler içindir.

– Sen kızlarımızın erkeklerden aşağıda olduğunu mu düşünüyorsun?

5. The Intouchables (8.5/10)

Gerçek hayat hikayesine dayanan bir başka film… Boyundan aşağısı felç bir adamın bakıcısıyla olan eğlenceli arkadaşlığını anlatıyor. Filmin konusuna bakınca bir dram izleyeceğinizi düşünseniz de, komedi yönü ağır basıyor. Aklınıza öyle esprilerin havada uçuştuğu bir mizah gelmesin, bu daha ziyade bir durum komedisi. Filmin sonunda bütün dertlerinizin küçülüp küçülüp ufacık kalacağını ve gülümseyerek, sahip olduğunuz her şeye şükredeceğinizi garanti ediyorum.

Ana mesajı: “İşlerin kolaylaşmasını ve iyileşmesini bekleme. Hayat her zaman karmaşık olacaktır. Tam şu an mutlu olmayı dene. Yoksa zamanın kalmayacak.”

Bonus: Erin Brockovich (IMDB: 7.3/10)

Gerçek bir hikayeye dayanan film; çocuklu bekar bir kadının, asistan olarak girdiği hukuk bürosunda, bir kasabanın suyunu kirletmekle suçlanan büyük bir enerji firmasına karşı tek tüfek mücadelesini anlatıyor. Erin müthiş güçlü bir kadın, yaşamı her anlamda zorluklarla dolu olsa da sadece doğru olduğuna inandığı şeyin peşinde koşuyor. Paranın, gücün veya mevkinin değil. Bu yüzden de izleyende çok saygı uyandırıyor.

Ana mesajı: “Hayat bir mücadeledir. Ama kazanabilirsin.”

Son birkaç söz

Listenin sonuna doğru geldiğimde fark ettim ki; kurgu hikayeler beni yeteri kadar motive edemiyor, illaki bir gerçeklik arıyorum. Bir de Hint filmleri favorim, kültürleri ve hikayeyi işleyiş tarzları bana çok büyülü geliyor.

Peki sizi en çok etkileyen filmler hangileri? Hadi yorumlara yazın, listemizi genişletelim:)

Sevgiler,

morningpurple

Facebook
LinkedIn
Twitter
Follow by Email
PINTEREST
5 comments Add yours
  1. Ben de yaşanmış gerçek hikayeleri seviyorum. Teşekkür ederiz böyle bir paylaşım yaptığınîz için 🙏❤Bu filmleri nereden izleyelim birde böyle bir açıklama yaparsanız sevinirim😍

  2. Ben de yaşanmış gerçek hikayeleri seviyorum. Teşekkür ederiz böyle bir paylaşım yaptığınîz için 🙏❤Bu filmleri nereden izleyelim birde böyle bir açıklama yaparsanız sevinirim😍

    1. Yorumunuz için çok teşekkürler:) Bu filmleri Netflix’de, BEIN Digitürk Connect uygulamasında veya internette ismini veremeyeceğim online film izleme sitelerinde bulabilir veya müzik marketlerden satın alabilirsiniz:)

    1. Ortak film zevklerimiz varmış demek, ne güzel 🙂 3 Idiots da Amir Khaan’ındı sanırım değil mi? Onu da izleyeyim çok teşekkürler canım benim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir