Yaşam amacını keşfet

Hayatta ne istediğini biliyor musun? Ne için dünyaya geldiğini, misyonunu? Peki ya hedeflerin, hayallerin neler? Neyi yapmak seni en çok mutlu ediyor? Neyde en iyisin?

Çok uzun zamandır bu sorulara kafa yoruyordum. Kitaplar okudum, seminerlere gittim, filmler izledim, meditasyon yaptım, yakınlarıma kendim hakkında sorular sordum, araştırdım, yazdım, çizdim. Sonunda bazı cevaplar buldum. Ve bu alanda tüm öğrendiklerimi, deneyimlediklerimi 5 maddede toparladım. Buyrunuz, yaşam amacını keşfetme ve hayallerini gerçekleştirme rehberini açıklıyorum:

1) Japonların Ikigai kavramı

Japonlar her yeni güne başlama motivasyonumuza “ikigai” diyor. Peki bu bildiğimiz yaşam amacı demek değil mi işte, neden Japon’lara referans veriyoruz? Çünkü Japonlar, özellikle Okinawalılar 100 yaşın üzerine çıkan uzun ve sağlıklı yaşamlarıyla ünlü. Onların uzun ömürlerini açıklamak için pek çok araştırma yapılmış ve 4 sebep belirlenmiş: 1)Ikigai 2)Sağlıklı beslenme ve orta derece egzersiz 3)Basit yaşam biçimi 4)Tropikal iklim. Yani Japonlar bu işi biliyor dostlarım:) Ve yaşam amacınızı bulmanız sadece günlerinize anlam katmakla kalmıyor, aynı zamanda da sizi daha mutlu kılarak ömrünüzü uzatıyor.

Aşağıdaki grafik sizin ikigai’nizi bulmanıza yardımcı oluyor. Başlarken şu sorulara yanıt veriyorsunuz:

  1. Hayatta en çok yapmayı sevdiğin şeyler neler? Yani tutkulu olduğun alan ne?
  2. En iyi olduğun alan ne? Sevdiğin ve iyi olduğun şeyler farklı olabilir, unutma.
  3. Ne yaparak para kazanıyorsun? Şu anki mesleğini düşünebilirsin.
  4. Dünyanın neye ihtiyacı var? Bu sorunun cevabı biraz güzellik yarışması cevapları tadında:) İşte iyilik, güzellik, ilham verme, müzik, kimsesizlere yardım vs.

Her bir daireyi doldurduğunuzda oluşan kesişim kümesine bakıyorsunuz ve işte orası sizin ikigai’niz.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, en ortadaki bu 4lü kesişim kümesi dışındaki 3lü kesişim kümelerinde genelde bir şey eksik. Birinde siz çok mutlusunuz çünkü en sevdiğiniz ve iyi olduğunuz şeyi yapıyorsunuz fakat belki bundan şu an para kazanamıyorsunuz. Diğer bir kümede iyi olduğunuz ve size para kazandıran bir şey yapıyorsunuz fakat bunda da mutlu olmayabilirsiniz çünkü sevdiğiniz bir şeyi yapmıyorsunuz.

2) Hayalinizdeki ideal bir gününüzü yazın

Bir üst maddede ikigai kavramından ve onu bulmak için soracağımız sorulardan bahsettim. Fakat bazen bu soruları kendimize sorsak dahi cevapları bulamayabiliyoruz, aklımızda bir şey canlanmayabiliyor. En azından bilincimiz dahilinde. Belki de kendimizi o kadar tanımıyoruz; ki olabilir. Zaten bu yazımın bir amacı da kendinizi tanımanıza yardımcı olmak:)

O zaman size çok basit bir hayatta ne istediğinizi bulma yönteminden bahsedeyim: Hayalinizdeki ideal bir gününüzü yazmak. Ama öyle şunu bunu yapıyorum diye kısa kısa değil, ideal gününüzü en ince ayrıntılarıyla yazın.

Mesela ideal gününüzde saat kaçta kalkıyorsunuz? Kalkınca ilk ne yapıyorsunuz? Çevreyi, bulunduğunuz ortamı, evinizi, yatağınızı, evde kimlerin olduğunu anlatın. Hangi şehirde, nasıl bir yerde yaşıyorsunuz? Bugün dışarı çıkacak mısınız, yoksa tüm gün evde misiniz? İlkiyse, dışarı saat kaçta çıkıyorsunuz? Arabanızla mı gidiyorsunuz? Aracı kim sürüyor? Ya da yürüyor musunuz? Havayı betimleyin. Kendinizi, kıyafetlerinizi, yaşınızı anlatın. Nasıl bir işiniz var, tüm gün ne yapıyorsunuz? Kendi işinizi mi yapıyorsunuz, başkasıyla beraber mi çalışıyorsunuz? Çalışma ortamınız ve çalışma saatleriniz nasıl? İş arkadaşlarınız kimler? Akşam ne yapıyorsunuz, bir planınız var mı? Yoksa evde misiniz? Tüm bu detayları ve aklınıza gelen başka her şeyi ama her şeyi hayal edin ve hayal ettiğiniz gibi yazın.

Yazmak düşüncelerinizi ve hayallerinizi toplamanıza yardımcı olacaktır. Yazarken, belki de daha önce kendinizin bile haberinin olmadığı hayalleriniz olduğunu fark edeceksiniz. Yazınız bittikten sonra bakın bakalım, mevcut hayatınızdaki bir güne benziyor mu? Benzemiyorsa, benzetmek için ne yapabilirsiniz, düşünün. Ve önerim, gene yazın:)

3. Meditasyon yapın

Meditasyon deyince gözünüz korkmasın. En basit tanımıyla meditasyon, zihnimizdeki düşüncelere takılmadan sadece yaşadığımız o ana odaklanabilme becerisidir. İlla ki lotus dediğimiz bağdaş pozisyonunda, çimenler üzerinde, göz kapalı, işaret ve baş parmaklar birleşik olarak durmanız gerekmiyor. Herkes için onu medite eden, akışta kalmasına yardımcı olan aktivite farklı olabilir. Kimi için bu müzik dinlemek veya dans etmek olabilir. Kimi deniz manzarasına karşı oturup dalgaların hareketini izleyerek veya bir kediyi okşayarak medite olabilir. Yani zihninizi mümkün olduğunca boşaltabildiğiniz, tamamen boşalmasa dahi gelip geçen düşüncelere takılı kalmadığınız ve bu düşüncelerin zihninizden bir su gibi akmasına izin verdiğiniz tüm anlar medite olduğunuz anlardır aslında.

Peki bu meditasyon anları ne işimize yarıyor? Öncelikle sizi stresten arındırıyor ve isteklerinizin, arzularınızın, hatta korkularınızın çoğu zaman çabasızca ortaya çıkmasını sağlıyor. Yani toz içinde dağınık bir evde kaybolmuş çorabınızı aramak mı daha kolaydır, yoksa düzenli ve temiz bir evde mi? İşte meditasyon da tam olarak bu temizliği yapmanıza yardımcı oluyor ki; korkudan, stresten arınıp ikigai’mizi bulabilelim 🙂

4. Bir hedef defteri tutun

Tamam, şimdi diyelim ki yukarıdaki önerilerimin tamamını uyguladınız ve artık ikigai’nizi de, ideal bir gününüzü de biliyorsunuz. Peki ikigai’nizi nasıl gerçekleştireceksiniz? Her projede olduğu gibi, hedefler ve teslim tarihleri koyarak:) Evet, çünkü aslında kendi yaşamınız da bir proje; sizin en önemli ve biricik projeniz! Sizce de bütün diğer to-do’larınızın yanında, buna da biraz zaman harcamaya değmez mi?

  • Genel bir hedef listesi yapın: Hayatınızın kontrolünü elinize almak ve arzu ettiğiniz o ideal gününüzü yaşamaya başlamak istiyorsanız, hemen bugün yazmaya başlayın. Bu ideal güne ulaşmak için edinmeniz gereken beceriler, tanımanız gereken insanlar, gitmeniz gereken mekanlar/şehirler var mı? Varsa onları hedefleriniz olarak belirleyin. Ve bu maddeler şu an kulağınıza ne kadar saçma veya imkansız gelirse gelsin tamamını mutlaka bir deftere yazın.
  • Hedeflerinizi gruplandırın: Şimdi bu hedeflerinizi A, B, C olarak gruplara ayırın. A: Yakın zamanda kesinlikle yapacağınızı düşündükleriniz ya da size önemli gelenler. B: Size önemli geldiği halde kesin karara varmadan önce biraz düşünmeniz gerekenler. C: Eğlenceli veya değişik olduğunu düşündüğünüz fakat yapmak için şu anda yeterli motivasyona, bilgiye veya zamana sahip olmadıklarınız. Mesela birinin listesinde dünya turu yapmak C grubuna girebilir. Kesinlikle eğlenceli olacaktır ama o anda bunu hemen gerçekleştirecek zamanınız veya maddi durumunuz olmayabilir ve başka sorumluluklarınız olabilir. Aynı zamanda ikigai’si gezginlik üzerine olan birinin listesinde bu madde A grubuna girebilir. Aynı şekilde, bugün B’de olan bir maddenizi birkaç ay sonra A grubuna geçirmek isteyebilirsiniz. Bu yaşayan bir liste olmalı, unutmayın!
  • Son tarih (Deadline) ekleyin: Hedef listesindeki her bir maddenin yanına öngördüğünüz son tarihleri ekleyin. Son tarihler harekete geçmeniz için size aciliyet duygusu verir.

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiler için Allan&Barbara Pease’in “Cevap” adlı kitabını öneririm. Anlatımı çok akıcı ve verdikleri bilgiler muhteşem, ben kendi adıma çok faydalandım.

5. Olumlama ve hayalde canlandırma yapın

Hayalde canlandırmanın, maratonlara katılan atletlerin en çok kullandığı teknik olduğunu biliyor muydunuz? Kendilerini bitiş çizgisinde, herkes onları alkışlarken veya madalyayı alırken hayal ederler. Bunu tüm antremanlarında, maraton öncesi, akşam yatarken, sabah kalkarken yaparlar. Ve bir süre sonra hayalleri onlara, onlar hayallerine dönüşür.

Çünkü beyin gerçek ile hayal olanı ayırt edemez. Siz hayalinizi ne kadar detaylı canlandırırsanız ve buna ne kadar inanırsanız, beyninize o kadar gerçek gelir. Ve hedeflerinize o kadar kolay ulaşırsınız.

Son birkaç söz

İstisnasız herkesin bir yaşam amacı olduğuna inanıyorum. Ama herkes bunu yaşarken keşfedecek kadar şanslı olamayabiliyor. Sen yazının bu noktasına kadar geldiysen, bu sorgulamalara başlamışsın ve gerçekten onu bulmaya niyetlisin demektir. Buradaki 5 maddeyi uygularsan da aradığını bulacağını ve nihayetinde onu gerçekleştireceğini garanti ediyorum. Deneyimlerini ve varsa sorularını yorumlarda paylaşırsan mutlu olurum:)

Sevgiler,

morningpurple

Facebook
LinkedIn
Twitter
Follow by Email
PINTEREST
One comment Add yours

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir