Meditasyonun 5 püf noktası

Çok yakın bir zamana kadar zihnimi durduramamakla, kafamın içinde sürekli bir düşünceden diğerine atlıyor olmakla gururlanırdım. Bana göre, o kadar zeki ve yaratıcıydım ki; zihnimde düşünceler takla atıyor ve dolayısıyla gece de beynimin kapatma düğmesini bulamıyordum.

Yine düşünceler yüzünden uyuyamadığım bir gece

Sanırım birkaç ay önceydi. Bir gece yine düşüncelerin taarruzundan uyuyamamıştım. Ve uyumaya çalışırken saatler geçti. Baktım olmayacak, aldım telefonu elime, instagramda gezinmeye başladım. Storyleri tek tek atlarken meditasyon app’inin reklamı çıktı karşıma. “Uyuyamıyor musunuz?” diyordu reklamda. Aa bu şey değil mi, ben?

Meditasyon uygulaması denedim

“Neymiş bu, indireyim bakalım” dedim ve bir uyku meditasyonu açtım. Şu an cümleleri tam hatırlamıyorum ama rahatlamaktan, zihnimizi boşaltmaktan bahsediyordu. Yani benim o sık sık övündüğüm zihin kaosu aslında pek de iyi bir şey değildi galiba. Sık sık nefes al nefes ver, nefesine odaklan komutlarıyla olumlu yönlendirmeler yapıyordu. Ses o kadar dinlendiriciydi ki; uykuya daldım. Fakat gerçekten meditasyon muydu bu yaptığım, yoksa sakin sakin konuştuğu için tesadüfen mi uykuya dalmıştım asla emin olamadım.

Ara ara denemeye devam

Sonrasında meditasyon üzerine denemelerim devam etti. Ama genelde meditasyon yapmak uyuyamadığım akşamlar aklıma geliyordu. Öyle olunca da sakin bir ses eşliğinde nefes alıp verirken uyuyakalıyordum fakat işin gerçeği hayatımda önemli bir değişiklik olmuyordu. Yani o aradığımız aydınlanmaya ulaşılamıyordu:)

Geçenlerde bu konuyu biraz daha araştırayım dedim. Meditasyon nasıl yapılır konulu hem İngilizce, hem Türkçe pek çok makale okudum, video izledim.

Sonunda gerçek meditasyonu keşfettim

Ve bugün bütün öğrendiklerimi uyguladım, sonunda beklediğim aydınlanma geldi. Sanırım bu maddesel hayattan elimi ayağımı çekip bir Budist Tapınağı’nda spirütel sessizlik içinde yaşayacağım:) Şaka bir yana, orada, o matın üzerinde gerçekten neler yaşandı? Aslında meditasyonun püf noktaları nelermiş? Merak edenleri aşağıya alalım:

Püf 1: Uyuma 🙂

Benim tabii meditasyonla ilk tanışıklığım uykusuzluk esnasında olduğu için ben biraz yanlış veya eksik anlamışım konuyu. Meditasyona başlarken oturur veya bağdaş kurmuş bir pozisyonda ve sırtın mümkün olduğunca dik olması gerekiyor ki; uyanık kalın, yaşadığınız anın farkında olun. Gözler de kapalı olunca odaklanmak kolaylaşıyor. Ben matın üzerinde yaptım ama yatakta da, çimenlerin üzerinde de, istediğiniz her yerde olur.

Püf 2: Nefes al, ver ama sadece bu değil

Bu nefes alıp verme konusu biraz karmaşık. Genelde meditasyon deyince akla, arka arkaya burundan nefes alıp, biraz tutup yavaşça ağızdan vermek geliyor. Özellikle stresli ve gergin olduğumuz anlarda farkında olmadan nefesimizi tuttuğumuz için meditasyonun başında birkaç nefes alıp vermek ve meditasyon boyunca nefesi unutmamak konsantrasyonu kesinlikle artırıyor. Fakat meditasyon=nefes değil, en azından tek başına bu değil. Bir kere, sadece nefese odaklanınca bedeninin kalanında neler yaşandığını fark edemiyorsun; ki asıl zorluk da burada. O yüzden başta birkaç, belki 10 güzel nefes al, biraz tut, yavaş yavaş ver; ki kalp hızın yavaşlasın, beynin düşüncelerden ziyade nefese odaklansın. Ama sonrasında odağını genişletmek lazım. Yani püf 3:

Püf 3: Çevreni ve bedenini duyumsa

Tamam nefesimizi aldık verdik. Şimdi tüm duyularımızla bulunduğumuz ana dair farkındalık sağlayacağız. İşin laga lugasını geçeyim:) Somutça şu: Gözlerin kapalı olarak etrafını görmeye çalış. Şu an sağında-solunda-karşında ne var, nerede oturuyorsun gözünde canlandır. Havayı kokla, ne kokusu alıyorsun? İçerisi nasıl, soğuk mu sıcak mı? Ağzında ne tadı var? Ellerin, ayakların, yüzün, kolların, bacakların, sırtın, boynun, göğsün, karnın ne söylüyor sana? Odağını bedeninin her bir yerinde tek tek gezdir. Belki acıktın karnın gurulduyor. Belki bugün çok çalıştın, bilgisayar başında durmaktan boynun ve sırtın ağrıyor. Tüm duyularını kullanarak bedenindeki her türlü değişikliği duyumsa. Fakat burada düşünmek yerine hissetmek çok önemli. Zor oluyor ama yaptıkça bunun ne demek olduğunu anlıyorsun.

Püf 4: Aklına bir sürü düşünce gelecek; kovma, izle

Şöyle bir ifade var: “Meditasyonda zihninin kapısı açık olsun, bırak düşünceler girip çıksın ama çay ikram etme”. Yani düşünceleri buyur etme, kovma, bırak gelip gitsinler. Hatta geldiklerinin farkında ol ama kendine bunun için kızma çünkü o zaman gitmeleri daha zor oluyor, sadece izle. Düşünceler geldiğinde bu kapı metaforunu canlandırmak bende çok işe yaradı, onlara takılmadığımda ve zorla göndermeye çalışmadığımda kendi kendilerine gittiler.

Püf 5: Etrafındaki enerji dalgalarını hisset

Bunu ben kendim fark ettim ve baya değişik bir duyguydu. Belki de meditasyonun doğal bir sonucu olarak yaşadım, bilmiyorum. Bir 10 dakika yukarıdakileri yaptıktan sonra bedenimden dalga dalga yayılan enerjiyi gözlerim kapalı olarak gördüm. Müthiş bir histi. Sanırım iyi bir çocuk olmuştum ve Şirinler’i görebilmiştim:) Ya da bilmiyorum belki de akış akış dedikleri böyle bir şeydi.

Benim kendi meditasyon yolculuğumdan çıkarımlarım bu şekilde. Siz de deneyip yaşadıklarınızı yorum olarak paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Akışta kalın:)

Destina

Facebook
LinkedIn
Twitter
Follow by Email
PINTEREST
3 comments Add yours
  1. Merhabalar 🌸 verdiğiniz tavsiyeler çok güzel ellerinize zihninize sağlık fakat merak ediyorum da meditasyon yaparken dinlemek için önereceğiniz şeyler var mı genelde sadece ses içerikli konuşma olmayan sesler mi dinliyorsunuz yoksa konuşma yönlendirme olan sesler mi? İyi günler diliyorum🥰

  2. Çok teşekkürler güzel yorumunuz için:) Meditasyon yapmaya ilk başladığımda konuşma yani yönlendirme olanları dinliyordum, hatta hala da ara ara öyle yapıyorum. Ama tüm meditasyon boyunca konuşulmasından ve yönlendirilmekten hoşlanmadığımı fark ettim, bu şekilde ana odaklanmam bazen daha zor oluyor. Bu yüzden artık arkaya hafif bir su sesi açarak önce 40 nefes al-tut-ver çalışması yapıyorum: Her bir nefes alışımda 4, tutarken ve verirken 8 saniye bekliyorum. Sonrasında normal nefes alışıma dönüp ana odaklanmaya çalışıyorum, yani yukarıda bahsettiğim gibi zihnimi boşaltıyorum. Toplamda yaklaşık 15-20 dakika sürüyor.

    Fakat canım yönlendirmeli meditasyon yapmak istediğinde de 10-15 saniyelik bir videonun sadece ufak bir kısmında konuşulanları tercih ediyorum. Umarım yardımcı olmuştur 🙂 Belki bir yazımda da beğendiğim yönlendirmeli meditasyon video linklerini paylaşırım:)

    1. Teşekkür ediyorum cevabın için 🌸 ben de aynı şekilde yönlendirmeli meditasyonlardan çok hoşlanmıyorum ama diğer türlü de ne dinleyeceğimi ya da dinlerken bi yerden sonra ne yapmam gerektiğini bilemiyordum ama cevabın yardımcı oldu 💕 temiz zihinli günler diliyorum o zaman 🍀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir