Sizin pusulanız ne?

Ben hepimizin inanma ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Kendimiz dışında birine, bir şeye. Buna hangi ismi koyduğunuz, kime veya neye inanmayı seçtiğiniz fark etmiyor. Ama şu bir gerçek ki; varoluşumuzu dış bir olguya bağlamak üzerimizdeki yükü hafifletiyor. Bir çocuğun hayat karşısında annesinin elini tutması gibi. Babasının her şeyi bildiğine inanması gibi. Sahi, o yaşlarda anne babamız bizim kendi küçük Tanrı’mız değil mi zaten?

Büyüyünce, yani onların da bizim gibi hata yapan faniler olduğunu anlayınca da yeni Tanrı’mızı arıyoruz. Kimimiz üzerindeki varoluşsal yükü astrolojiyle paylaşıyor, kimi Buda’yla, kimi inekle, kimi ateşle. Kimi “sonsuz bir güç” olarak tanımlamayı tercih ediyor, kimi Allah. Kimi şimdi’ye inanıyor, kimi sonraki hayatta cennete gitmeyi hayal edip şimdi’yi gelip geçici görüyor. Ama hepimiz bir şekilde anne babalarımızın yerine yeni ilahlar, ilahiler arıyoruz. Bulana kadar da birçok şey deniyor ve maalesef varoluş acılarıyla kıvranıyoruz. Özellikle akıl ve sezgisine çok güvenenlerde inanmak hepten zorlaşıyor ve süreç daha da acılı bir hal alıyor.

Bugün nişanlımın hediye ettiği “Hayatınızın amacı” kitabı bunları düşündürdü bana. Kitap doğum tarihiniz üzerinden yaptığı bazı hesaplamalarla size yaşamınızın gizini vereceğini vadediyor. Sanırım 20 yaşındaki ben, bu tarz akılla direk açıklayamadığı bir şeyi doğrudan reddetme yoluna giderdi. Fakat 30 öncesi son dönemeç, insana inanma ihtiyacını daha da derinden hissettiriyor ve elinize geçen her türlü aracı en azından bir denemek istiyorsunuz. Belki okul, iş, ilişki, hatta sürücü lisansı (evet bu önemli) gibi bazı temel ihtiyaçlarınızı çoktan hallettiğiniz; sıra piramidin en üstüne yani sizi asıl tamamlayacak olan kısma geldiği içindir.

Bugün ben doğum tarihimden yola çıkarak varoluşsal yükünü hafiflettim, kendimle ve hayatla ilgili açıklayamadigim şeyleri anlamlandırmaya çalıştım. Belki yarın bu yolun beni ters yöne götürdüğünü fark edip bambaşka bir sokağa saparım. Fakat şunu biliyorum; pusulamız ne olursa olsun, tüm yolların sonu hepimiz için aynı yere çıkıyor. Sadece bazılarımız pusulasını daha erken bulacak. Siz mesela, buldunuz mu?

Facebook
LinkedIn
Twitter
Follow by Email
PINTEREST

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir