15 dakikalık sabah rutiniyle daha mutlu

Her sabah sadece 10 dakikanı ayırarak daha fit ve mutlu olabileceğini söylesem ne düşünürdün? Muhtemelen yine umut taciri bir başka yazı derdin. Ama sana söz veriyorum, bu onlardan biri olmayacak. Yani burada sana “limonlu suyla 1 haftada 5 kilo ver” veya “2 karın egzersiziyle Victoria Secret modeli ol” gibi gerçekçi olmayan vaatler yok:)

Onun yerine, saati 3 kere erteleme-yataktan kazıyarak kalkma-geri yatma- yeni güne mutsuz başlama döngüsünden sadece 15 dakikalık bir sabah rutiniyle nasıl kurtulabileceğine dair, bizzat test edilmiş onaylanmış pratik önerilerim var.

1. 5 dakika egzersizleri!

Uzun süre kendimi, 1 saat erken uyanıp kardiyo egzersizi yapmak için zorladım. Tabi sonuç ertelenen alarmlar, uyanınca yaşadığım pişmanlık ve suçlulukla başlayan bir gün. Sonra fark ettim ki, bir türlü bu düzene uyamama sebebim aslında spor yapmaya üşeniyor olmam değil, sabah sabah o kadar terletecek bir spora enerji bulamıyor olmam. Zaten hiç sabah insanı değilim, yataktan zor kalkan bir tipim. Bir de üstüne kendimi yorucu bir spor rutinine zorlayınca, hiç uyanasım gelmiyor. O anda bir aydınlanma geldi: Niye illa ki 1 saat kardiyo? Neden kendimi bu kadar sınırlıyorum? Sadece 10 dakika boyunca tüm vücudu çalıştıran birkaç hareket yapsam, hiç yapmamaktan iyi değil mi? V evet, bu bakış açısı kesinlikle işe yaradı. Artık hemen her sabah 5 dakika-10 dakika, artık ne kadar zaman ayırabilirsem; yoga yapıyorum. Yoga dediğim de öyle headstand filan değil, basit birkaç esnetme ve güçlendirme hareketi aslında: Plank, bridge, upward facing dog, downward facing dog, bitti gitti. Bunlar da ne böyle derseniz, birkaç hareketin fotoğrafı aşağıda var:) “ben yogaya çok aşina degilim” diyenler icin minik bir ipucu: Youtube’da izleye izleye yapmalik çok güzel videolar var. Başka bir yazımda yoga konusuna daha detaylı olarak değineceğim.

2. Hızlı ama tok tutan bir kahvaltı

Geldik benim en sevdiğim kısma. Normalde kahvaltıyı olabildiğince yayarak yapmayı severim. Öyle şipşak yemeler bana göre değil. Bana kalırsa kahvaltı nitelikli zaman ve hatta saygı hakeden bi öğün, bir ritüel gibi yaşanmalı. Tüm gece midemiz çok yoruluyor, ben biraz da kahvaltıyı en az ruhum kadar, onun da ödülü olarak goruyorum. Ama tabi günlük koşturma içerisinde öyle ritüelmiş, midenin emeğine saygıymış ; böyle minnoş şeylere pek zaman kalmıyor. Veya uyku daha tatlı geliyor, öyle diyelim. Fakat yine de güne başlamadan önce 5-10 dakikalık bir kahvaltı bile mutluluk seviyesinde çok fark yaratabiliyor. Ben bunun yolunu şöyle buldum: Evde bizim bir yumurta makinesi var, laf aramızda baya kullanışlı bir alet, tavsiye ederim. Uyanır uyanmaz 2 yumurtayı makineye koyup yogamı yapıyorum. Döndüğümde yani yaklaşık 10 dakika içinde ışığı sönmüş oluyor, yani yumurtalar yemeye hazır demek bu. Hemen üzerine zeytinyağı, pul biber yanına bir parca peynir ve bir mevsim meyvesi (muz, mandalina, elma ne varsa) – hop, yuttum. Hem protein, hem vitamin; midemizi kutsadık bile:) Bonus: bu kahvaltı öğlene kadar tok tutarak kilo vermeye de yardımcı oluyor.

3. Motive edici bir video/birkaç sayfa

Ve son madde: Kahvaltımı tek başıma yapıyorsam bu, kendimi yeni güne hazırlamak icin müthiş bir fırsat. Çünkü bir yandan yerken bir yandan kitabımdan birkaç sayfa okuyabiliyor veya Youtube’da kısa bir video izleyebiliyorum. Genelde bu zaman diliminde okuduğum kitabın daha motive edici, mümkünse iç karartmayan bir türden olmasina dikkat ediyorum. Videolarda tercihim psikolojiyle veya pratik önerilerle ilgili olanlar. Son zamanlarda Cansu Dengey’in kanalı favorim.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Follow by Email
PINTEREST
2 comments Add yours
  1. Günümüz hızlı Dünyasında hiç bir şeye yetişemeyen, başka bir çok işi olan insanlar için gerçekten çok pratik ve en önemlisi yapılabilir günlük tavsiyeler sunmuşsunuz. Keyifle takip ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir